Zespół Waterhousea-Friderichsena

Zespół Waterhouse a-Friderichsena został opisany przez brytyjskiego lekarza RA Waterhouse w 1911 r. Jako przypadek nadnerkowego apopleksji oraz przez C. Friderichsena, duńskiego pediatrę, w 1918 r. Jako Nebennierenapoplexie bei kleinen Kindern. 2 Opis Waterhouse dla nieszczepionych ośmiomiesięczny chłopiec z purpurową wysypką, który zmarł w ciągu czterech godzin po przyjęciu, obejmował pośmiertne wyniki obustronnego krwotoku z adrenaliny. Nie znaleziono żadnego organizmu przyczynowego, a założenie, że choroba była związana z nieszczepionym stanem niemowlęcia mogło być błędne. Niemniej jednak, opis tego zespołu ewoluował tak, aby obejmował piorunującą meningokokcję plamistą związaną z obustronnym krwotokiem nadnerczy.
Obraz w medycynie klinicznej Schoelera i Schmutzharda (wydanie z 3 maja) 3 jest z 15-letniego chłopca z piorunującym meningokokem. Nie ma wzmianki o stanie jego nadnerczy. Dlatego jego choroba może nie reprezentować całego syndromu, który niezależnie opisali Waterhouse i Friderichsen.
Paul Harris, MD
Angela Bennett, MD
SUNY Downstate Medical Center, Brooklyn, NY 11203-2098
[email protected] edu
3 Referencje1. Waterhouse R. Przypadek nadnerczowego udaru mózgu. Lancet 1911, 1: 577-578
Crossref Web of ScienceGoogle Scholar
2. Friderichsen C. Nebennierenapoplexie bei kleinen Kindern. Jahrb Kinderh 1918; 87: 109-125
Google Scholar
3. Schoeller T, zespół Schmutzhard E. Waterhouse-Friderichsen. N Engl J Med 2001; 344: 1372-1372
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
Odpowiedź
Dr Schoeller i współpracownicy odpowiadają:
Do redakcji: Harris i Bennett zauważają, że w oryginalnych opisach apopleksji nadnerczy Waterhouse i Friderichsena stwierdzono, że objaw krwotoku nadnerczy jest obowiązkowy w zespole Waterhouse a-Friderichsena. U naszego pacjenta tomograf komputerowy (CT) wykazał obustronny krwotok z adrenaliny, ale nie stwierdzono klinicznych lub czynnościowych objawów niewydolności kory nadnerczy. Niemniej jednak początkowo podawaliśmy kortykosteroid (deksametazon), co jest generalnie zalecane1 i jak zalecał Friderichsen w jego późniejszych publikacjach.2 Istnieje różnica między apopleksją nadnerczy, terminem używanym przez początkowe opisy, 3,4 i krwotok nadnerczy: ten ostatni niekoniecznie wiąże się z funkcjonalną niewydolnością kory nadnerczy. Ponieważ krwawienie z nadnerczy nie jest szczególnie związane z zespołem Waterhouse a-Friderichsena, ale jest bardziej związane z endotoksyną, stresem, terapią antykoagulacyjną lub niedociśnieniem, nie odnosimy się konkretnie do tego odkrycia TK.
Thomas Schoeller, MD
Angela Otto-Schoeller, MD
Gottfried Wechselberger, MD
Szpital uniwersytecki, A-6020 Innsbruck, Austria
thomas. [email protected] ac.at
5 Referencje1. Zespół Nelsona J., Goldsteina N. Nature of Waterhouse-Friderichsena: sprawozdanie z udanego leczenia kortyzonem. JAMA 1951; 146: 1193-1197
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Zespół Friderichsena C. Waterhouse-Friderichsena. Acta Endocronologica 1955; 18: 482-492
Google Scholar
3 Waterhouse R. Przypadek nadnerczowego udaru mózgu. Lancet 1911, 1: 577-578
Crossref Web of ScienceGoogle Scholar
4. Friderichsen C. Nebennierenapoplexie bei kleinen Kindern. Jahrb Kinderh 1918; 87: 109-125
Google Scholar
5. Xarli VP, Steele AA, Davis PJ, Buescher ES, Rios CN, Garcia-Bunuel R. Krwotok adrenaliny u dorosłych. Medicine (Baltimore) 1978; 57: 211-221
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
(2)
[przypisy: szczepionka rekombinowana, zwapnienie aorty brzusznej, enteropatia cukrzycowa ]
[hasła pokrewne: leczenie eboli, zespol sweeta, cad kardiologia ]