Wojna o nerwy: żołnierze i psychiatrzy w dwudziestym wieku

Wiedziałem na podstawie jakości pisania i stypendium w początkowych rozdziałach tej książki, że przeczytanie byłoby przyjemnością, ale zdałem sobie również sprawę, że byłoby to wyzwanie, aby dokonać przeglądu książki ze względu na jej zakres i szczegółowość oraz kontrowersje autora. prowokuje. Shephard zaczyna: Istnieje istotny powód, by spojrzeć znacznie głębiej na to, co wydarzyło się w przeszłości: dzisiaj robimy bałagan w tym problemie i musimy się nauczyć lekcji, że w leczeniu po wojnie dobre intencje są nie wystarczy. Shephard jest brytyjskim pisarzem, który wyprodukował historyczne i naukowe filmy dokumentalne dla BBC, w tym fragmenty doskonałej serii The World at War. Tutaj żywo przedstawia próby psychiatrów, neurologów i psychologów, którzy pomagali wojskowemu i cywilnemu społeczeństwu w leczeniu lub zapobieganiu psychologicznego rozpadu członków służby narażonych na okropności wojny. Książka skupia się na Wielkiej Brytanii i Ameryce podczas I i II wojny światowej, a następnie przechodzi do pobieżnego spojrzenia na amerykańską wojnę w Wietnamie i jej skutki aż do lat 90. (z krótkim komentarzem do Korei). Shephard krótko opisuje kampanię Falklandów i wojnę w Zatoce Perskiej z jej trwałymi syndromami . Francuskie i niemieckie problemy i praktyki w wojnach światowych dostarczają krótkich, ale pouczających kontrastów. Shephard przekazuje ponurą rzeczywistość wojny w uderzające winiety członków służby i pacjentów. Ujmuje zwięźle osobowości twórców i psychiatrów wojskowych, w tym nielicznych, takich jak dr William Rivers z czasów I wojny światowej, znanych ogółowi czytelników za pośrednictwem literatury lub filmów. Książka dostarcza fascynującego opisu współzawodnictwa ambicji, stylów klinicznych i zainteresowań, uprzedzeń osobistych i instytucjonalnych oraz opinii publicznej. Shephardowi udało się połączyć niewątpliwe sukcesy i liczne katastrofy psychiatrii wojskowej z szerszymi oczekiwaniami społecznymi oraz praktykami wojskowymi i medycznymi, które zmieniły się w XX wieku.
Jedną katastrofą był amerykański program przesiewowy w początkowych latach II wojny światowej. Relacja Shepharda pozostawiła mnie jednocześnie roześmianą i przerażoną, i przypomniałem sobie smutnego pacjenta, którego widziałem jako rezydenta w 1968 roku, którego gruby wykres niewystarczającego zaburzenia osobowości zaczął się, gdy został odrzucony do służby wojskowej, ponieważ nie był w stanie oddać moczu, gdyby inni obserwowali . Niestety, Shephard nie cytuje późniejszych obserwacji i badań wskazujących, że żołnierze ze znaczną psychopatologią mogliby dobrze funkcjonować, a nawet heroicznie w jednostkach z dobrym przywództwem i koleżeństwem. Jednym z prowokujących tematów jest kulturowa zmiana z tradycyjnie wiktoriańskich męskich cnót odwagi i samozaparcia emocjonalnej ekspresji w służbie obowiązku (co kiedyś oznaczało pokazywanie nerwów ) tradycyjnie kobiecym cnotom swobodnej ekspresji emocjonalnej i dawanie i szukanie współczucia i troski (co może prowadzić do patologicznego przypadku nerwów lub załamania nerwowego ). Temat ten kończy się rozdziałami Od syndromu po Wietnamie do PTSD i Kultura traumy , które wzbudzą złość u niektórych czytelników i wzmocnią ślepe uprzedzenia innych, ale powinny być uważnie i starannie przeczytane przez wszystkich.
Shephard uznaje prawdziwe cierpienie wielu weteranów i honorowe intencje tych, którzy stworzyli etykietę diagnostyczną i kryteria dla zespołu stresu pourazowego oraz popiera programy leczenia i wynagradzania za to.
[hasła pokrewne: autologiczny przeszczep komórek macierzystych, rytuksymab, choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi ]
[więcej w: hipoglikemia u noworodka, gastrolog włocławek, dobry gastrolog białystok ]