Uszkodzenie chemiczne błony śluzowej jamy ustnej od werapamilu

Uszkodzenie chemiczne błony śluzowej jamy ustnej jest dobrze znanym skutkiem ubocznym nierozważnego stosowania aspiryny jako miejscowej obturacji. Umieszczenie tabletki aspiryny w jamie ustnej, w sąsiedztwie bolesnego zęba, powoduje złuszczanie i oddzielanie nabłonka, co może spowodować krwawienie, jeśli obszar ulegnie uszkodzeniu. Każdy silnie kwaśny lub zasadowy lek, czy to zakupiony bez recepty, czy na receptę, może zrobić to samo. Celem tego raportu jest zaalarmowanie społeczności medycznej i stomatologicznej o wystąpieniu podobnego zdarzenia za pomocą werapamilu.
52-letni mężczyzna został skierowany do mnie w celu oceny i leczenia zmian po lewej stronie języka i błony śluzowej policzków. Zmiany były bezobjawowe i występowały przez około dwa tygodnie. Badanie ujawniło szerokie łaty biało-szarej błony śluzowej, które były łatwo i bezboleśnie uniesione z policzka i języka w obszarze lewego zęba trzonowego za pomocą aplikatora z wacikiem. Tkanka pod spodem miała wyszczerbiony wygląd, ale nie krwawiła. Chociaż zmiany chorobowe miały charakter kliniczny zaburzeń śluzówkowo-skórnych, takich jak pęcherzyca lub rumień wielopostaciowy, brak bólu, krwawienie i osłabienie wykluczały te rozpoznania. Kiedy pytałem o umieszczenie leków lub chemikaliów w dotkniętych obszarach, pacjent poinformował mnie, że jego lekarz niedawno zmienił swój lek przeciwnadciśnieniowy z chlorowodorku klonidyny na preparat chlorowodorku werapamilu o przedłużonym uwalnianiu. Pacjent uważał, że tabletka jest zbyt duża, aby ją połknąć, a zamiast tego przeżuwała. Poradziłem mu, aby przerwał tę metodę przyjmowania, przeciął zalaną tabletkę na dwie części i połknął ją zgodnie z zaleceniami producenta. Ponowne badanie 13 dni później ujawniło całkowitą rozdzielczość bez blizn.
Chociaż nacisk tego raportu kładzie się na uszkodzenie błony śluzowej po znieważeniu kwasem, nie należy lekceważyć, że pacjent z pewnością nie otrzymał zamierzonej korzyści terapeutycznej z żucia i połykania leku, który miał być wchłaniany powoli w żołądku i jelitach. traktat. Dlatego może być właściwe, aby zapytać pacjentów, którzy otrzymali mniejszą niż oczekiwano, odpowiedź z lekarstwa nie tylko Czy przyjmowałeś swoje lekarstwo. ale także Jak się masz.
Steven A. Guttenberg, DDS
916 19th St., NW, Washington, DC 20006
(3)
[hasła pokrewne: choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi, choroby monogenowe, szczepionka rekombinowana ]