Unikanie ekspozycji na HIV przez igłę

Narażenie na ludzki wirus upośledzenia odporności (HIV) lub inne infekcje przez zranienie igłą ma miejsce podczas puszczania krwi lub innych procedur, gdy skażone igły lub ostrza są zbierane do ponownego użycia lub do odrzucenia. Większość tacek z tacami do pakowania zawiera tylko jeden zestaw strzykawek i igieł. Gdy konieczna jest więcej niż jedna penetracja skóry – np. W celu wykonania drugiej kaniulacji żyły lub wstrzyknięcia większej ilości miejscowego środka znieczulającego – lekarze muszą obsługiwać skażone igły i strzykawki. Poniższa technika to prosty sposób na uniknięcie zranień igłą.
Przed wykonaniem procedury umieszczam na tacce dodatkowe sterylne strzykawki, igły i skalpele oprócz tych, które zostały dostarczone w zestawie. Napełniam kilka strzykawek za pomocą miejscowego środka znieczulającego, soli fizjologicznej lub heparyny, zgodnie z procedurą. Tuż obok pola roboczego umieszczam pojemnik na odpady do igieł, strzykawek i ostrzy w zasięgu ręki.
Jak tylko wyciągnę igłę z pacjenta, odkładam ją w pobliskim pojemniku. Jeśli potrzebuję ponownie użyć igły lub strzykawki – np. Do podania bardziej znieczulenia miejscowego – podniosę jałową strzykawkę przygotowaną przed zabiegiem. Nigdy nie muszę dotykać igły, która została skażona krwią. W polu nie ma potencjalnie zainfekowanych igieł. Nie ma potrzeby ponownego zakładania igieł. Wszystkie urządzenia są sterylne podczas przenoszenia, a następnie natychmiast wyrzucane. Technikę można dostosować do upuszczania krwi, pomiaru gazometrii krwi tętniczej lub jakiejkolwiek innej procedury obejmującej penetrację skóry.
Można mieć nadzieję, że producenci zestawów do zabiegów mogą nas w przyszłości przyjąć, dostarczając więcej igieł i strzykawek do swoich zestawów.
Markus F. Renschler, MD
Stanford University School of Medicine, Stanford, CA 94305
[hasła pokrewne: hipoglikemia noworodka, pou u laryngologa, gastrolog garwolin ]