John Charnley: Człowiek i biodro ad

Opracował nowe instrumenty poprawiające metodę kompresji kontaktowej Albert-Key do leczenia złamań i artrodezy. Zmodyfikował i udoskonalił całkowitą artroplastykę stawu biodrowego, stabilizując implanty za pomocą polimetylometakrylanu i stosując zasadę łożysk o niskim tarciu. Mimo że zastosował zasadę niskiego tarcia, elementarną zasadę mechaniki, Charnley nie miał formalnego wykształcenia w zakresie inżynierii. To był tylko kolejny przykład tego, jak pracował nad poprawą mechaniki łóżek szpitalnych, stołów operacyjnych, narzędzi chirurgicznych, urządzeń do stabilizacji wewnętrznej i endoprotezy. Zastosowano liczne endoprotezy biodra z metalem do metalu, zaprojektowane przed i po pojawieniu się artroplastyki stawu biodrowego o niskim współczynniku tarcia. W książkach i artykułach Charnleya uznawał metody stosowane przez innych, ale był bezkompromisowy w swojej krytyce wadliwej mechaniki.
Charnley przypisał Kiaerowi i Jansenowi z Kopenhagi pomysł stabilizacji endoprotezy udowej za pomocą fugi z polimetakrylanu metylu. Fuga została przyjęta z przerażeniem przez chirurgów, którzy zalecili projekty wtłaczania do artroplastyki. Na przykład cement akrylowy Charnleya w chirurgii ortopedycznej (Baltimore: Williams i Wilkins, 1970) został poddany negatywnym przeglądom w drobiazgowych szczegółach, z komentarzem, że jego twierdzenia mogłyby zaalarmować większość patologów (J Bone Joint Surg [Am] 1971; 53: 616 -8).
Charnley był często krytykowany za używanie 22-mm głowy kości udowej, uważanej za predysponowaną do zwichnięcia, a także do usuwania i łączenia krętarza. W Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych tysiące pacjentów poddano alloplastyce stawu biodrowego o niskim współczynniku tarcia z 32-mm głowami udowymi, bez osteotomii krętarzowej. Żadna z tych krytyk nie zmieniła procedur chirurgicznych Charnleya.
Był tak świadomy, jak każdy inny z możliwych długoterminowych skutków polimetylometakrylanu – tj. Opóźnionych zakażeń krwiotwórczych w miejscach dużych ciał obcych. Początkowo jego zapisy wskazywały na częstość występowania zakażeń aż 7 procent. Zostało to zredukowane do mniej niż 1% przez jego jednoosobowy atak na problem. Zaprojektował sale operacyjne z obudowami lamelkowymi i specjalnymi skafandrami i nakryciami głowy dla personelu.
Życie i praca Charnleya są przykładami dawnego powiedzenia, że siewca i żniwiarz to na ogół nie ta sama osoba. Rozumiał sprzeczne interesy środowiska akademickiego, nauki i przemysłu i doceniał jego wolność od ingerencji w Wrightington. Pełnił funkcję uniwersytetu (w celu rozpowszechniania wiedzy), rozpowszechniając 300-stronicowy tom dotyczący techniki chirurgicznej chirurgom odwiedzającym Wrightington z całego świata. Aby zakupić aparaty Charnley, odwiedzający musiał przejść dwutygodniowy kurs, aby poznać metody Charnleya, wskazania kliniczne i techniki dalszego badania oraz przypisać punktację do wyniku w każdym przypadku. Charnley dokładał szczególnych starań, aby pokazywać zwłoki pacjentów leczonych z powodu artroplastyki poddawanych sekcji zwłok.
Kiedy John Charnley zbliżał się do wieku 60 lat, stał się towarzyszem Orderu Imperium Brytyjskiego, wolnomyślicielem gminy Bury i członkiem Royal Society.
[hasła pokrewne: choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi, leczenie eboli, dobry gastrolog białystok ]