Choroba meningokokowa

Rosenstein i in. (Problem z 3 maja) wspomnieć o zespołach infekcyjnych związanych z chorobą meningokokową. Chcielibyśmy zwrócić uwagę na znaczenie rozważenia choroby meningokokowej u pacjentów z septycznym zapaleniem stawów i wysypką.
20-letni heteroseksualny mężczyzna miał bolesne, spuchnięte lewe kolano. Nie było żadnych innych objawów. Jego ostatni kontakt seksualny obejmował niezabezpieczone obcowanie z przypadkową partnerką dwa lata wcześniej. Po badaniu był nieuleczalny, z opuchniętym, zapalnym lewym kolanem i wysiękową krwią na nogach i ramionach. Liczba białych krwinek wynosiła 19,9 × 109 na litr; prześwietlenie kolana wykazało wspólny wysięk.
Pacjentowi podano dożylnie cefotaksym dla prawdopodobnego septycznego zapalenia stawów. Podczas artroskopii i wypłukiwania z lewego kolana odciągnięto półprzezroczysty, zielonobrązowy, nie ropopochodny, lepki płyn. Barwienie Grama ujawniło wewnątrzkomórkowe gram-ujemne diplokoki i postawiono przypuszczalną diagnozę rozsianego zakażenia gonokokowego.
Badanie moczowo-płciowe nie wykazało wydzielania cewki moczowej, ale w badaniu mikroskopowym wymazu cewki moczowej stwierdzono leukocyty wielojądrzasto-ziarniakowe i grube ujemne. Kultura cewki moczowej była ujemna, ale aspirat ze stawu wyrósł na Neisseria meningitidis grupy B. Departament zdrowia publicznego został powiadomiony, a profilaktyka została zapewniona dla kontaktów pacjenta.
Pierwotne septyczne zapalenie stawów i zapalenie cewki moczowej są niezbyt częstymi objawami zakażenia meningokokami. Uważa się, że negatywna kultura cewki moczowej w tym przypadku jest wynikiem wcześniejszego leczenia antybiotykami. W erze względnie permisywnej seksualnie warto zauważyć ulgę pacjenta po otrzymaniu diagnozy choroby meningokokowej, a nie poprzednio podejrzewanej rzeżączki.
Ian Laurenson, MD
Meharpal Sangra, MRCS
Carolyn Thompson, FRCP
Fife Acute Hospitals NHS Trust, Kirkcaldy, Fife KY2 5AG, Wielka Brytania
ian. [email protected] scot.nhs.uk
Odniesienie1. Rosenstein NE, Perkins BA, Stephens DS, Popovic T, Hughes JM. Choroba meningokokowa. N Engl J Med 2001; 344: 1378-1388
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
Przegląd Rosensteina i współpracowników pomija ważne podejście do szybkiego rozpoznania posocznicy meningokokowej. W 1919 r. Herrick1 rozpoczął swój ważny artykuł następującym zdaniem: Obraz opon mózgowych spowodowany infekcją meningokokową tak utwierdził klinicystów i patologów, że możliwości pozaziemskiego zakażenia organizmu nie zostały zauważone. Jak się okazuje, w przypadku posocznicy pospolity meningokok jest bardziej prawdopodobny w skórnych i plamiennych zmianach skórnych niż w płynie mózgowo-rdzeniowym. W 1917 r. Netter i in. opisali barwienie zmian skórnych przez Grama jako szybką metodę wykrywania negatywnych dyplomacji.2 To podejście diagnostyczne zostało ponownie podkreślone w 1947 r., kiedy Hill i Kinney stwierdzili, że zaskakujące jest to, że biopsja jako dodatek diagnostyczny nie zyskała powszechniejszego uznania .
Niedawno w badaniu z udziałem 51 pacjentów, barwienie próbek przez Grama z próbek pobranych z biopsji lub igły ze zmian skórnych dostarczyło diagnozy w czasie krótszym niż godzina u pacjentów z posocznicą meningokokową. 4 Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego było w większości przypadków niejednoznaczne.
Ponadto, jak zauważyli autorzy, kultury płynu mózgowo-rdzeniowego i krwi są często fałszywie ujemne po rozpoczęciu leczenia antybiotykami W przeciwieństwie do tego, wyniki dla próbek biopsyjnych nie są natychmiast zmieniane przez antybiotyki: barwienie Grama dało pozytywne wyniki do 45 godzin po rozpoczęciu leczenia, a pozytywne hodowle można było uzyskać do 13 godzin po rozpoczęciu leczenia.
Marcel van Deuren, MD
University Medical Center St. Radboud, 6500 HB Nijmegen, Holandia
Jacques FGM Meis, MD
Szpital Canisius-Wilhelmina, 6500 GS Nijmegen, Holandia
j. [email protected] nl
4 Referencje1. Herrick WW. Zewnętrzne infekcje meningokokowe. Arch Intern Med 1919; 23: 409-418
Sieć ScienceGoogle Scholar
2. Netter A, Salanier M, Blanchier M. Dwa świeże przypadki zakażenia meningokokami z obecnością meningokoków w erupcji plamickiej: uprawa meningokoków z surowicy pęcherzyka w jednym z przypadków: występowanie szczepu meningokoków różniących się od typowego meningokoków. Br J Childr Dis 1917; 14: 264-266
Google Scholar
3. Hill WR, Kinney TD. Zmiany skórne w ostrym meningokokemii. JAMA 1947; 134: 513-518
Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. van Deuren M, van Dijke BJ, Koopman RJJ i in. Szybkie rozpoznanie ostrych zakażeń meningokokowych przez aspirację igłą lub biopsję zmian skórnych. BMJ 1993; 306: 1229-1232
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
Doskonały przegląd choroby Neisseria meningitidis nie wspomniał o cellulitis jako możliwej klinicznej manifestacji zakażenia meningokokami. Podczas gdy zmiany skórne (np. Wysypka policzkowa i wybroczyny) są dość powszechne i są ważną wczesną diagnozą wskazującą na zakażenie N. meningitidis, przypadki meningokokowego zapalenia tkanki łącznej opisano bardzo rzadko. Moi koledzy i ja niedawno opublikowaliśmy kompleksowy przegląd tego podmiotu.1
Szczególne cechy meningokokowego zapalenia tkanki łącznej obejmują skłonność do angażowania obszaru okołooczodołowego u dzieci, obecność podstawowych stanów u większości dorosłych oraz korzystny wynik po podaniu odpowiedniej antybiotykoterapii. Zapalenie opon mózgowych zwykle nie występowało u tych pacjentów.
Jak Rosenstein i in. poprawnie wskazać, jednym z wyzwań związanych z diagnozowaniem choroby meningokokowej jest to, że jej objawy kliniczne są trudne do odróżnienia od objawów bardziej powszechnych, ale mniej poważnych chorób. Zapalenie tkanki łącznej może służyć jako przykład takiego stanu.
Miguel Carrascosa Porras, MD
Szpital Laredo, 39770 Laredo, Kantabria, Hiszpania
[email protected] es
Odniesienie1. Porras MC, Martinez VC, Ruiz IM, i in. Ostre zapalenie tkanki łącznej: niezwykła manifestacja choroby meningokokowej. Scand J Infect Dis 2001; 33: 56-59
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
(7)
[przypisy: cykliczna neutropenia, zwapnienie aorty brzusznej, hipoglikemia u noworodka ]
[więcej w: olx czechowice dziedzice, choroby monogenowe, choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi ]